LV
RU

Sarežģītā vertikāle

Sarežģītā vertikāle

Mugurkaulā atrodas muguras smadzenes, kas kontrolē visu organisma darbību un dod tam komandas – elpot, kustināt rokas un kājas, darboties orgāniem –, tāpēc šī mūsu vertikāle ir ļoti svarīga!


Kāpēc sāp?

Mugura sastāv no trīsdesmit diviem dažādas uzbūves muguras skriemeļiem, kuri ir atšķirīgi kakla, krūšu un jostas daļā – katram ir sava funkcija un nozīme. Sāpju cēloņi mugurkaulā var būt dažādi, jo tas reaģē uz visām izmaiņām – pat saķerot gripas vai adenovīrusu, lauž kaulus, sāp locītavas un īd muskuļi, spējš dūriens krustos piepeši neļauj atliekties, smeldze plecu daļā traucē koncentrēties kādam darbam, pārslodze kakla daļas skriemeļos var izraisīt migrēntipa galvassāpes ar reiboņiem, bet krūšu daļā – stenokardiju un infarkta tipa sāpes. Muguras sāpes, piemēram, jostas daļā, nereti izraisa disku trūces un pastiprina osteoporoze – kaulu struktūras maiņa, kad vielmaiņas procesu traucējumu ietekmē sākas kaulu noārdīšanās.
! Ja mugura sāp ilgāk par trijām nedēļām, tad noteikti jādodas pie ārsta. Konkrēto muguras sāpju cēloni var noteikt, tikai veicot izmeklējumus.

Kā mīlēt mugurkaulu?

Mugurkaulam ikdienā jāiztur liela slodze, tāpēc tam jāpievērš uzmanība jau no mazotnes. Svarīga ir gan pareiza poza guļot, gan pareiza sēdēšana, gan darbs pie datora, gan pareiza smagumu celšana, utt. Mugurkaula ideālais stāvoklis būtu četrrāpus – josta izliekusies uz leju, kakls atliekts. Tāds stāvoklis būtu jāatdarina arī stāvot: jostas daļa izliekta nedaudz uz priekšu, kakls atliekts, galva augšā. Šādā pozā mugura var pilnvērtīgi atpūsties. Ja nav iekaisuma procesa, locītavām patīk ūdens procedūras – zemūdens masāžas, burbuļ vannas, arī vannā var labi izkustināt locītavas. Optimālā tempera tūra – 36-38 grādi: tad saites atslābinās, asinsrite uzlabojas, un locītavas ir vieglāk izkustināt. Ļoti nozīmīga ir peldēšana – tās laikā tiek stiprināta muguras muskulatūra bez slodzes uz mugurkaulu, jo, cilvēkam atrodoties ūdenī, uz tā nav spiediena. Uzmundrinoša ir arī pirts.

Vingrojam!

Apmēram 75 procentos gadījumu muguras sāpes iespējams izārstēt ar tā saucamajām konservatīvajām metodēm. Kad akūtās sāpes likvidētas, turpmāk labsajūtu nodrošina:
★ ārstnieciskā fizkultūra;
★ speciāls vingrojumu komplekss muguras musku latūras nostiprināšanai;
★ vismaz reizi gadā – vispārējas muguras masāžas kurss.

Lūk, daži vingrinājumi mugurkaula labsajūtai un veselībai.
Muguras kasīšana.
Krūšu un kakla savienojuma daļā parasti veidojas noslogojums, tāpēc svarīgi šo vietu labi izvingrināt. Ar labo roku pāri kreisajam plecam aizsniedz lāpstiņu, cik vien tālu var. Lai būtu vieglāk, elkoni ar otru roku piespiež pie rīkles. Kārtīgi iestiepj un patur, lēni skaitot līdz septiņi. Tāpat dara ar otru roku.
Kamolītis.
Noguļas uz muguras un šūpojas uz priekšu un atpakaļ.
Laiviņa.
Noguļas uz vēdera un to pašu dara uz pretējo pusi.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.