LV
RU

Saules nogurdinātajiem

Saules nogurdinātajiem

Skats spogulī – pēc atpūtas vasarā vajadzētu starot! Vai tā ir? Ne gluži...


Spēja sadzīvot ar karstumu atkarīga no termoregulācijas, kas nosaka ķermeņa reakciju uz gaisa temperatūras izmaiņām. Organisms ir gudrs – lai aizvadītu lieko siltumu, paātrinās sirdsdarbība, paplašinās asinsvadi, pazeminās asinsspiediens, pastiprinās svīšana. Izklausās vienkārši, taču patiesībā ķermeņa reakciju grūti prognozēt. Problēmas var rasties ne tikai senioriem, bet arī gados daudz jaunākiem cilvēkiem.
Atvasara ir īstais laiks, lai parūpētos par savu veselību.


NIERES. Svīstot mēs zaudējam arī sāļus un dažādus mikroelementus. Veselas nieres allaž seko līdzi, cik sāls un ūdens asinsritei vajadzīgs. Organisma atūdeņošanos kompensē pietiekama šķidruma lietošana – mitrums nepārtraukti nepieciešams katrai šūnai –, un vienlaikus tā palīdz atbrīvoties no uzkrātajiem toksīniem. Otrkārt, nierēm patīk normāls asinsspiediens. Par šī orgāna veselības problēmām var norādīt arī tūska, urinēšanas traucējumi utt.

SIRDS. Aizvadītās vasaras karstums bija pamatīga slodze sirds un asinsvadu sistēmai. Tagad jo īpaši svarīgi nepārpūlēties, pietiekami atpūsties, miegam atvēlēt vismaz septiņas stundas. Sirdi uzmundrina pozitīvas emocijas un uzturs, kas satur arī sirdij un asinsvadiem tīkamās omega-3, omega-6 un omega-9 taukskābes.

VĒNAS. Karstā laikā atslābst gan vēnu, gan limfvadu sieniņas, un pat veselu vēnu īpašniekiem var veidoties tūska, īpaši tad, ja ilgstoši jāsēž vai jāstāv. Kājas regulāri vajag palutināt – venozo un limfātisko atteci uzlabo pēdu apļošana, ceļgalu un ikru muskuļu aktīva vingrināšana, kāpšana pa kāpnēm, bradāšana pa ūdeni vai kāju duša ar patīkami vēsu ūdeni.
! Kāju pampšanas iemesls var būt arī sirds mazspēja, asinscirkulācijas traucējumi, nieru slimības, limfas atteces traucējumi, hormonālas problēmas.

ĀDA. Pārāk aktīvas saules un karstuma ietekmē ādas stāvoklis, iespējams, ir pasliktinājies, jo pastiprināti tika izvadīts mitrums. Nu jāgatavojas nākamajiem pārbaudījumiem, kad ārā kļūs drēgns un auksts, bet telpās, ieslēdzot centrālapkuri, gaiss būs sausāks, skābekļa daudzums samazināsies. Kosmētika, ko lietojām vasarā, rudenī vairs nav tik efektīva. Pirms došanās ārpus telpām sejai jāuzklāj krēms, kas spēj uzturēt mitruma līdzsvaru, ar vismaz SPF 15 lielu aizsardzību. Atbilstošs krēms un balzams nepieciešams arī jutīgajai acu zonai un lūpām, kas jo īpaši cieš no gaisa temperatūras maiņas.
! Ādas problēmas var liecināt arī par gremošanas trakta traucējumiem, pārmaiņām iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbībā (vairogdziedzera saslimšana, menstruālā cikla novirzes), avitaminozi, stresu.

90 procentu augļu sulas ir dabiski destilēts ūdens, tāpēc ļoti labi atslogo nieres, normalizē skābju un sārmu līdzsvaru organismā.


 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.