LV
RU

Sausās acs sindroms

Sausās acs sindroms Sausās acs sindroms visvairāk iespaido iedzīvotājus vecumā pēc 40 gadiem. Tomēr ar to mēdz saskarties arī jaunāki cilvēki. It sevišķi tie, kuri noslogo redzi ar rokdarbiem, automašīnas vadīšanu vai darbu pie datora. Riskam pakļauti arī smēķētāji, tie, kuri ilgstoši uzturas sausā gaisā, un dažādu medikamentu lietotāji (var minēt līdzekļus pret iesnām, klepu un sāpēm, sirds veselībai, kontracepciju).


Cilvēka acu plakstiņos atrodas dziedzeri, kas regulāri izdala asaras un mitrina acis. Tādējādi rodas asaru plēvīte, kas acis pasargā no izžūšanas. Problēmas sākas tad, kad asaras tiek izdalītas nepietiekamā daudzumā vai arī to saturs ir ķīmiski nepilnvērtīgs. Tas noved pie nepietiekamas acu mitrināšanas, kas izraisa acu kairinājumu, nepatīkamas sajūtas, pat redzes pasliktināšanos.

Nepatīkamie simptomi visspēcīgākie ir rītos pēc pamošanās, kā arī vakarpusē. Starp tiem visbiežākie ir acu iekaisums un apsārtums, īslaicīga redzes miglošanās, svešķermeņa sajūta acīs (it īpaši, piepūlot redzi), arī izdalījumi no acīm un asarošana. Turklāt asarošanu veicina tabakas dūmu ietekme, kā arī atrašanās vējā un aukstumā.

Lai atbrīvotos no sausās acs sindroma un atjaunotu dzīves kvalitāti, vairumā gadījumu ieteicams lietot mākslīgās asaras. Tās vislabāk izvēlēties, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. Pieredzējis speciālists pratīs pastāstīt par populārākajiem līdzekļiem un to blaknēm, citu pacientu pieredzi, kā arī nozares jaunākajām tendencēm un inovācijām. Ja tomēr šajā izvēlē jāpaļaujas uz sevi, tad jāņem vērā vairāki aspekti.

Mākslīgās asaras bieži izmanto cilvēki, kas lieto kontaktlēcas. Ne visām lēcām der visi produkti. Un ne visus produktus drīkst pilināt tieši uz lēcām. Tas ir laicīgi jāpajautā farmaceitam. Ja ir bijusi lāzerķirurģiska operācija (redzes korekcija u.c.), nepieciešams tāds produkts, kurš radzenes epitēliju atjauno iespējami saudzīgi.

Lielai daļai cilvēku ar sausās acs sindromu ir pastiprināta alerģija pret konservantiem. Tādēļ ir labi izvēlēties mākslīgās asaras, kurām tie nav pievienoti. Tajā pašā laikā jāpievērš uzmanība tam, vai produktam ir pietiekami ilgs derīguma termiņš arī pēc atvēršanas.

Asaru plēvīte sastāv no trijām kārtām – lipīdu, ūdens un mucīna kārtas. Jāārstē tieši tā kārta, kurā radusies problēma. Liela daļa preparātu spēj iedarboties uz vienu vai divām kārtām, un tikai jaunākās paaudzes līdzekļi iedarbojas uz visām trim.

Bieži vien būtisks mākslīgo asaru trūkums ir pārāk straujš preparāta zudums no acs virsmas mirkšķināšanas dēļ. Veiksmīgs risinājums šim trūkumam ir Novasorb tehnoloģija, kas darbojas pēc elektrostatiskās piesaistes principa. Cilvēka acs virsma ir negatīvi lādēta. Savukārt katrs pēc Novasorb principa veidotais piliens ir kā pozitīvi lādēts katjons. Rezultātā piliens pie acs virsmas piesaistās un noturas uz tās krietni ilgāk. Pirmās un šobrīd vienīgās mākslīgās asaras, kas ražotas, izmantojot Novasorb tehnoloģiju, ir Cationorm. Šis līdzeklis pārsvarā sniedz pozitīvu efektu jau pirmajā lietošanas nedēļā, turklāt iedarbojas uz visām trim asaru plēvītes kārtām.

Veicot regulāras redzes pārbaudes un rūpējoties par savām acīm arī ikdienā, mēs varam saglabāt labu pašsajūtu un saskatīt dzīvi visā tās krāsainībā.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.