LV
RU

Sava aptieciņa – lai vasara bez ķibelēm!

Sava aptieciņa – lai vasara bez ķibelēm! Vasarā ģimenes priekiem parasti tiek atvēlētas gan gaišās novakares, gan brīvdienas un, protams, atvaļinājums – tad dabas vilinājumam labprāt ļaujas visas paaudzes: bērni, viņu vecāki un vecvecāki. Kam noteikti jābūt aptieciņā mājās, automašīnā un ceļojumā, lai katrs ģimenes loceklis vajadzības gadījumā būtu nodrošināts ar visu nepieciešamo?

Pret sāpēm un temperatūru mazinoši līdzekļi.

Šādi preparāti palīdz novērst dažāda veida sāpes un iekaisumus. Maziem bērniem piemērotas svecītes, bet lielākiem – sīrupa veidā vai tablešu formā. Pret gremošanas traucējumiem. Vēlams nodrošināties ar līdzekļiem pret sliktu dūšu un caureju, kā arī ar gremošanas fermentiem. Ieteicami arī speciāli pagatavojami vai jau gatavi šķidrumi, lai mazinātu atūdeņošanās risku caurejas un/vai vemšanas gadījumos.

Pretalerģijas līdzekļi.
Alerģiju var izraisīt, piemēram, insektu kodumi, ziedputekšņi, apdegumi, tāpēc aptieciņā noteikti jābūt gan uz ādas smērējamiem līdzekļiem (insektu kodumu gadījumā), gan iekšķīgi lietojamiem (piemēram, antihistamīna tabletes, bērniem – sīrupi), kā arī acu un deguna pilieniem un kādam preparātam ērču, odu un citu kukaiņu atbaidīšanai. Ja ir mazi bērni, viņu tuvumā ieteicams izmantot krustnagliņu eļļu, kas efektīvi atvaira odus.
!Ja nepieciešams vadīt auto vai darīt citus darbus, kas prasa uzmanību un koncentrēšanos, pērkot pretalerģijas līdzekļus, jānoskaidro, vai tie neizraisa miegainību.

Pret saules apdegumiem.
Kosmētiskie līdzekļi (krēmu, aerosolu, emulsiju un citās formās) pasargā ādu no apdegšanas saulē un kaitīgā ultravioletā starojuma. Gan pieaugušajiem, gan bērniem vēlami saules aizsarglīdzekļi ar SPF 30–50. Tie jāuzklāj ik pēc četrām stundām. Ja tomēr gadījies pārsauļoties, jālieto tā saucamie saules SOS krēmi.

Līdzekļi sirdij un ar nomierinošu efektu.
Tie galvenokārt var noderēt senioriem. Ja ārsts nav izrakstījis kādus noteiktus medikamentus, ieteicami preparāti ar augu valsts sastāvdaļām, kas lieliski uzlabo pašsajūtu.

Dezinfekcijas līdzekļi un pārsienamie materiāli.
Brūču apstrādei derēs ūdeņraža pārskābe, antibakteriālie un antiseptiskie līdzekļi. Noteikti nepieciešams plāksteru komplekts (baktericīdie der tulznu gadījumā, ūdensnecaurlaidīgie pasargā no mitruma un netīrumiem, gela plāksteri palīdz mazināt sāpes, tulznu un varžacu gadījumā ieteicami speciāli plāksteri pēdām), marles saites un sterilas marles plāksnītes, elastīgā saite, salvetes, vates tamponi u. c.

! Izvēloties medikamentus, konsultējieties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.

! Pirms zāļu lietošanas noteikti izlasiet instrukciju.

! Dodoties ilgākā ceļojumā, īpaši, ja ir mazi bērni, noderēs parastais, padusē liekamais termometrs, kam nav nepieciešamas baterijas.

! Ja ņemat līdzi medikamentus, kurus lietojat ikdienā, vēlams, ja līdzi ir arī recepte vai ārstējošā ārsta apstiprinājums.

! Zāles, kuru derīguma termiņš ir beidzies, jānodod aptiekā.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.