LV
RU

Slazds cukuram

Slazds cukuram Diabēts ir viltīgs: paaugstināts cukura jeb glikozes līmenis par sevi neliek manīt, taču pat nelielas novirzes no normas ar laiku var radīt nopietnas veselības problēmas. Tāpēc svarīgi ir to kontrolēt.

Glikozes līmeni asinīs precīzi iespējams noteikt laboratorijā. Tukšā dūšā no rīta, kad kopš pēdējās maltītes pagājušas vismaz astoņas stundas, tam jābūt mazākam par 6,1 mmol/l, bet citā diennakts laikā tas nedrīkst pārsniegt 7,8 mmol/l arī pēc sātīgas maltītes. Mērījums robežās no 7,8 līdz 11,1 mmol/l liecina par ogļhidrātu tolerances jeb cukura vielmaiņas traucējumiem, kas ar laiku var pāraugt slimībā.

2. tipa diabēta pacientiem slimības sākumā cukura līmenis asinīs parasti mēdz būt paaugstināts tikai pēc maltītes, tādēļ cilvēkiem pēc 45 gadu vecuma svarīgi to izmērīt ne tikai no rītiem, bet arī citā laikā. Ja divu mērījumu rezultāti atšķiras, jāveic trešais – glikozes slodzes jeb ogļhidrātu tolerances tests. Vismaz trīs dienas pirms tā jāpārtrauc lietot medikamenti, kas var ietekmēt glikozes līmeni asinīs, vai jāinformē ārsts par to lietošanu. Pēdējā maltīte pirms testa jāietur 12 stundas iepriekš. Arī intensīvas fiziskās aktivitātes šai laikā nav vēlamas. Laboratorijā jāierodas tukšā dūšā. Vispirms tiek paņemta asinsanalīze, pēc tam piecu minūšu laikā jāizdzer glāze ūdens, kurā izšķīdināti 75 g glikozes pulvera. Pēc divām stundām tiek veikta vēl viena asinsanalīze. Ja tiek atklāti cukura vielmaiņas traucējumi, turpmāk glikozes slodzes tests jāveic regulāri – reizi gadā.

• Pēc 45 gadu vecuma glikozes līmeni vēlams noteikt reizi 1-2 gados, īpaši tiem, kuriem ir liekais svars vai kāds no vecākiem slimojis ar cukura diabētu.

• Glikozes līmeņa paaugstināšanos var izraisīt stress.

• Popularitāti ieguvusi ierīce Freestyle Libre System nepārtrauktai glikozes noteikšanai asinīs – lietotājam pie ādas pielīmē plāksterīti 50 centu monētas lielumā, un glikozes līmenis asinīs ir vērojams uz ekrāna aparātam, kas vienlaikus pilda arī glikometra funkcijas.

• Ikdienā iespējams izmantot ar cukura diabēta pašaprūpi saistīto mobilo aplikāciju ogļhidrātu skaitīšanai un precīzai nepieciešamās insulīna devas noteikšanai pirms ēdienreizēm.

• Jauna un interesanta aktivitāte ir Amerikas Diabēta asociācijas rosinātā programma Pastaigājies kopā ar ārstu (Walk With a Doc), kurai jau ir sekotāji vairākās valstīs. Kopīga pastaiga ar mediķi dod iespēju neformālos apstākļos pārrunāt nozīmīgus jautājumus cukura diabēta kontrolē.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.