Smaids, kas sagādā prieku
Veselība ir tas, ko katrs cilvēks visvairāk var vēlēties. Tā ir viens no mūsu galvenajiem „kapitāliem”. Diemžēl bieži vien mute tiek it kā „atdalīta” no visa organisma un mutes veselība bieži netiek saistīta ar cilvēka vispārējo veselības stāvokli. Šāds uzskats ir nepareizs, jo ikviena organisma sastāvdaļa ir cieši saistīta un savstarpēji ietekmējas. Mutes veselībai ir daudz lielāks iespaids uz vispārējo veselības stāvokli nekā varētu iedomāties, savukārt, organisma vispārējo saslimšanu pirmās izpausmes bieži var redzēt tieši mutē.
Ikvienam vajadzētu apmeklēt zobu higiēnistu un zobārstu vismaz vienreiz gadā (pat, ja nav nekādu sūdzību), bet īpaši tad, ja mutē sajūtat sāpes, diskomfortu, pamanāt kādu jaunveidojumu, asiņo smaganas, kustās zobi, parādās slikta elpa utt. Neatliekot speciālista apmeklējumu uz ilgāku laiku, iespējams saglabāt iespēju ātrākai un finansiāli izdevīgākai problēmas atrisināšanai.
Tomēr pirmais un pats galvenais, ko mēs varam darīt savas mutes veselības labā, ir regulāri tīrīt zobus 2-3 reizes dienā 2-3minūtes.Neviens speciālists un kopšanas vai ārstniecības līdzeklis nespēs atrisināt problēmas, ja mēs paši katru dienu nedarīsim šo atbildīgo, taču reizēm tik apnicīgo darbu. Galvenais biežāk sastopamo mutes dobuma saslimšanu- kariesa un smaganu saslimšanu- cēlonis ir zobu aplikumā esošo baktēriju toksīni un vielmaiņas gala produkti, tāpēc ir tik svarīgi regulāri atbrīvot mutes dobumu no šīm baktērijām, bet to var izdarīt tikai tīrot zobus.
Ja speciālistu neizdodas apmeklēt uzreiz, vai neesat pārliecināti par izvēlēto mutes dobuma kopšanas līdzekļu atbilstību tieši jūsu vajadzībām, sniegšu nelielu ieskatu par biežāk sastopamajām problēmām mutes dobumā unlīdzekļu sastāvdaļām, kas varētu palīdzēt.
Zobu bojāšanās jeb kariess rodas baktērijām cukura pārstrādes rezultātā izdalot skābes. Galvenā mutes dobuma līdzekļu sastāvdaļa kariesa profilaksei un ārstēšanai ir fluorīdi (skat. „Fluorīdu lietošanas vadlīnijas Latvijā”, http://zobuhigienisti.lv/). Jo biežāk jums vai jūsu bērnam bojājas zobi, jo augstākai fluorīdu koncentrācijai ir jābūt zobu pastā. Kā papildus līdzeklis kariesa ārstēšanai un profilaksei izmantojams mutes skalojamo līdzeklis, īpaši pēc ēdienreizēm un pirms gulētiešanas. Daudzi ražotāji (piemēram, Foramen) piedāvā produktu sērijas bērniem un pieaugušajiemar dažādu fluorīdu koncentrāciju, kas katram ļauj izvēlēties sev piemērotāko.
Smaganu iekaisums jeb gingivīts - smaganu atbildes reakcija uz zobu aplikuma un tajā esošo baktēriju darbību. Izpaužas kā smaganu asiņošana, uztūkums, sāpīgums.
Grūtnieču gingivīts rodas hormonālo izmaiņu rezultātā. Obligāts speciālista apmeklējums, tomēr gingivīta ārstēšanā palīdzēs arī hlorheksidīnu saturošas zobu pastas un mutes skalojamie līdzekļi, kas labāka rezultāta sasniegšanai būtu jālieto kompleksi. Tos atļauts lietot arī grūtniecēm. Šobrīd nopērkami arī līdzekļi (KINGingival), kas satur ne tikai hlorheksidīnu, kas darbojas antibakteriāli, bet arī pantenolu un alantoīnu, kas mazina smaganu iekaisumu un pietūkumu, stiprina gļotādu un veicina šūnu atjaunošanos. Tāpat, izvēloties, jautājiet farmaceitam par līdzekļu garšas īpašībām, alkohola klātbūtni un zobu pārkrāsošanas varbūtību, kas iespējama, kā blakusparādība lietojot atsevišķus hlorheksidīnu saturošus produktus. Nav paredzēti ilgstošai lietošanai.
Periodontīts jeb paradontoze - zobu balstaudu bojājums, kas skāris alveolāro (žokļa) kaulu. Izpaužas kā smaganu asiņošana, zobu kustīgums, smaganu atkāpšanās, smaganu kabatu veidošanās. Obligāts speciālista apmeklējums. Ja audu bojājums skāris lielu audu daļu, izmantojami tie paši hlorheksidīnu saturošie līdzekļi, kas gingivīta ārstēšanai. Ja bojājumam ir lokāls raksturs un tas skar tikai atsevišķas vietas, labāka izvēle būs hlorheksidīnu saturoši geli vai aerosoli. Labi palīdzēs arī lietojot pēc zobu raušanas, implantoloģojas u.c. ķirurģiskām manipulācijām iekaisuma profilaksei. Nav paredzēti ilgstošai lietošanai.
Paaugstināts smaganu iekaisuma risks rodas apgrūtinātas zobu tīrīšanas rezultātā. Kā galvenais iemesls tam var būt liels svešķermeņu daudzums mutē (piem., breketes, tilti, kroņi, venīri, lieli zobu virsmu pārklājumi, nekvalitatīvas plombes), pārāk maz vietas zobiem (zobi novietoti šķībi, ārpus zobu rindas vai sagriezušies), kā dēļ rodas grūti aizsniedzamas vietas mutē, kur veidojas aplikuma uzkrāšanās.
Palīdzēs zobu pastas un mutes skalojamie līdzekļi (šajos gadījumos iesakāmi īpaši) ar augstu fluorīdu koncentrāciju kariesa profilaksei, bagātināti ar vitamīniem (piemēram, Orthokin), kas stiprinās smaganu audu šūnu imunitāti tādējādi samazinot iekaisuma risku.
Kad iekaisums ir izārstēts, smaganu veselību palīdzēs uzturēt zobu pastas ar augu ekstraktiem (kumelīte, salvija, alveja, eikalipts) vai ēteriskām eļļām (piemēram, tējaskoka eļļa, piparmētru eļļa u.c.). Pērkot augu ekstraktus vai ēteriskās eļļas saturošas zobu pastas ir jāņem vērā zobu pastas cena. Ja tā ir maza un ēteriskā eļļa vai ekstrakts ir pieminēts pašās sastāvdaļu saraksta beigās, tad jādomā vai tas tur vispār ir!
Zobu baltināšana - nepieciešama, ja zobi pārkrāsojas aplikuma, pārtikas, smēķēšanas vai medikamentu lietošanas rezultātā. Kā vienu no ieročiem cīņā ar zobu aplikumu var izmantot baltinošu zobu pastu, kas palīdzēs saglabāt zobu dabīgo baltumu. Liela sabiedrības daļa uz baltinošajām zobu pastām skatās ar piesardzību un ne bez pamata. Lai izvēlētos „pareizo” baltinošo zobu pastu, ir jāzina tās darbības mehānisms.
Uz zobu aplikumu var iedarboties ar fermentu jeb enzīmu (parasti papaīna) palīdzību, to sašķeļot (piemēram, ar FORAMEN zobu pastām). Tas labi darbosies, ja aplikums ir veidots no olbaltumvielu daļiņām (mīkstais zobu aplikums).
Zobu aplikumu var noņemt arī mehāniski, lietojot baltinošas zobu pastas, kuru sastāvā ir daļiņas, kas zobus attīra labāk. Šīs zobu pastas būs efektīvākas, jo palīdz arī zobu pārkrāsošanās gadījumos, kas rodas smēķēšanas, pārtikas un medikamentu lietošanas rezultātā. Izvēloties svarīgi ir zināt zobu pastā esošo daļiņu īpašības (lielumu, abrazivitāti). Šobrīd aptiekās nopērkamas jaunās paaudzes zemas abrazivitātes baltinošās zobu pastas (piemēram, KIN Whitening), kas ir drošas lietošanai ikdienā un efektīvi samazina arī zobakmens veidošanos.
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.