LV
RU

Starp mums, sievietēm, runājot

Starp mums, sievietēm, runājot Vasarā diemžēl sarosās sēnīšu infekcijas, tāpēc sievietēm būtu jāapmeklē ginekologs un jāveic analīzes, lai pārliecinātos, ka ar viņu intīmo veselību viss ir kārtībā.

Bez pārcentības!


Veselas sievietes organismā pienskābās baktērijas izstrādājas pašas, bet maksts mikroflora var mainīties, lietojot medikamentus, īpaši antibiotikas, arī pretapaug ļošanās tabletes. Kaitēt var gan netīrība, gan pārlieku liela tīrība, un tad vēl mēnešreizes, seksuālās attiecības, menopauze, pubertāte... Maksts mikrofloru negatīvi ietekmē temperatūras svārstības un mitrums, un vasarā no tā neviena sieviete nav pasargāta, jo gribas gan sauļoties, gan peldēties, kur nu vēl, ja dodas ceļojumā, mainot ierasto klimatu. Tāpat negatīvi ietekmē stress, jo imūnā sistēma regulē arī mikrofloru. Īsi sakot, tas viss var izjaukt intīmās daļas pH līdzsvaru un apdraudēt Dederlēna nūjiņas, kas attīra maksti, un tad sāk vairoties sliktie mikrobi (gardrenellas, trihomonas u.c.).

Par sēnīšu klātbūtni liecina nieze un nepatīkams aromāts, ko izraisa pastiprināti izdalījumi no maksts. Lai noskaidrotu iemeslu, jādodas pie ginekologa, nevis jālieto higiēnas līdzekļi, cerot, ka tie problēmu atrisinās.

Higiēna

Visbiežāk iemesls ir piena sēne jeb vaginālā kandidoze, ko izraisa sēnītes paveids Candida, kas sporas formā atrodas jebkura vesela organisma makstī, taisnajā zarnā un mutes dobumā. Tāpēc svarīgi profilaktiski rūpēties par sevi un savu higiēnu.

Lūk, daži padomi.

• Nevalkāt sintētisku apakšveļu un apģērbu (stringi, džinsi u.tml.) un nemazgāt tos ar niknajiem veļas pulveriem.
• No rīta noskaloties, bet vakarā apmazgāties, izmantojot bērnu ziepes vai intīmās higiēnas līdzekļus, kas stabilizē mikrofl oru makstī. To sastāvs ir tuvs maksts da biskajai videi, tomēr arī šie līdzekļi var izraisīt alerģiju – piemēram, ne visiem pieņemams ir tējas koks, kas var būt sastāvā.
• Ārējo dzimumorgānu apmazgāšanai var izmantot kumelīšu novārījumu. Mazām meitenēm, ja radušās pār maiņas maksts mikrofl orā, ieteicamas kumelīšu vai kliņģerīšu sēdvanniņas.
• Uzreiz pēc sauļošanās nevajadzētu doties peldēties.
• Ilgi uzturēties slapjā peldkostīmā nav vēlams.
• Diskomfortu palīdz kliedēt skābpiena baktēriju tabletes vai svecītes (bezrecepšu medikamenti), ko ieteicams lietot vienu nedēļu.

! Ja rodas nepatīkamas sajūtas un izdalījumi, noteikti vajadzētu apmeklēt ginekologu un veikt analīzes (uztriepe no maksts), lai noskaidrotu īsto iemeslu (piena sēne vai kādas citas baktērijas izraisīta saslimšana, piemēram, bakteriālā vaginoze) un nekavējoties uzsāktu pareizu ārstēšanu.

AIJA TULA-RIJKURE, MFD veselības centra Vita ginekoloģe: „Sieviete pie ginekologa ierodas arī tāpēc, lai saņemtu savas sievišķās vērtības apliecinā jumu. Ginekoloģiskās veselības apliecinājums vai atgūšana veicina seksuālās disfunkcijas novēršanu, kas nereti ir ginekologa apmeklējuma iemesls. Tāpēc sievietēm no sirds iesaku – domājiet par savu vispārējo, ginekoloģisko un seksuālo veselību, kas tik ļoti nepieciešama partnerattiecību harmonizācijai un personiskai labklājībai! Ja būsim veselas, tad arī būsim gan spējīgas mīlēt, gan mīlētas.”

LAIMA SARGUNA, MFD veselības centra Vita ginekoloģe: „Sievietei jāmīl sevi tik ļoti, lai atlicinātu laiku un naudu savas veselības pārbaudei. Mammām jāatgādina savām meitām, ka pie ginekologa jāiet regulāri, reizi gadā, arī tad, ja nav nekādu sūdzību. Satraucoši, ka ļoti daudz ginekoloģisku saslimšanu ir jaunām meitenēm. Iemesli – sākot no stresa, diētas kļūdām, ieliktņu, dažādu prezervatīvu lietošanas un biežas partneru maiņas līdz skābpiena produktu nelietošanai uzturā, ko parasti pat nesaista ar sievietes veselību. Tāpēc pirmais solis – atrast uzticamu ginekologu, ar kuru var pārrunāt visus jautājumus, kas rada neskaidrības, tajā skaitā par higiēnu un kontracepciju. Saruna ārsta kabinetā ir tikpat svarīga kā apskate!”

Kardioloģe IVETA MINTĀLE:
• „Sekss ir viena no svarīgākajām dzīves prioritātēm. Pie tam harmoniska seksuālā dzīve ir būtiska gan vīriešiem, gan sievietēm, ko pierāda arī 2010. gadā Spānijā veiktais pētījums Sexual Health and Overall Wellness survey (SHOW): 58 procenti vīriešu un 64 procenti sieviešu nav pilnībā apmierināti ar savu seksuālo dzīvi, bet visi ir ieinteresēti tās uzlabošanā.”
• „Erektilo disfunkciju pastiprinošie riska faktori, kas rada mazo asinsvadu bojājumus, ir cukura diabēts un smēķēšana.”
• „Zelta likumi seksuālās veselības saglabāšanai un uzlabošanai:
• nedzert un nesmēķēt;
• samazināt lieko svaru.”

Dr. Ivetas Mintāles visu rakstu par vīriešu seksuālo (erektilo) disfunkciju un sirds veselību lasiet žurnāla Ārsts.lv jūnija numurā. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Биологически активная добавка не заменяет полноценного и сбалансированного питания. 
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.