LV
RU

Uzmanību! Insults!

Uzmanību! Insults! ANNEMARIJA ASARE, Vigo digitālā satura vadītāja

Insults notiek negaidīti – dzīve pēkšņi apgriežas kājām gaisā gan pašam saslimušajam, gan tuviniekiem. Katru gadu pasaulē to pārcieš miljoniem cilvēku, Latvijā ir ap 10 tūkstoši jaunu gadījumu.

Lai gan mēdzam domāt, ka šī slimība skar cilvēkus gados, tomēr statistika rāda, ka to nereti pārcieš arī jauni – insults ir viena no izplatītākajām kaitēm pasaulē, kas piemeklē dažādos vecumos. Tāpēc ir ļoti svarīgi par to izglītoties, lai vajadzības gadījumā varētu palīdzēt sev vai apkārtējiem.

Kas ir insults?

Insults ir pēkšņs smadzeņu bojājums, kas ietekmē arī bojātās smadzeņu daļas nodrošināto funkciju – runas spēju, koordināciju, kustības. Biežāk sastopams ir asinsvadu nosprostojums jeb išēmiskais insults, retāk notiek asinsvadu plīsums jeb hemorāģiskais insults. Lielākajai daļai cilvēku insults atstāj sekas gan fiziska defekta (paralīze, runas grūtības), gan emocionālu traucējumu (trauksme, motivācijas trūkums) veidā.

Insulta ārstēšanā ļoti būtiskas ir pirmās četras stundas pēc simptomu parādīšanās, kuru laikā var mazināt insulta atstātās sekas, kā arī novērst nāvi. Tādēļ ir svarīgi atpazīt insulta simptomus sev vai citiem un pēc iespējas ātri izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Lai atpazītu insulta pazīmes, skati pielikumu ĀTRI. Būsim vērīgi pret savu un līdzcilvēku veselību!

Insulta veiksmīgas atveseļošanās priekšnoteikums ir nekavējoši uzsākta, intensīva ikdienas rehabilitācija. Zināms, ka visauglīgākais laiks labāko rezultātu sasniegšanai ir tieši pirmais gads pēc insulta, tāpēc to nedrīkst zaudēt, jārīkojas uzreiz pēc izrakstīšanās no slimnīcas. Savukārt, lai mazinātu insulta saslimšanas riskus, svarīga sirds un asinsvadu slimību profilakse, tostarp regulāras pārbaudes pie ģimenes ārsta, veselīgs dzīvesveids un uzturs.

Šajā Covid-19 laikā, kad pasaule krietni mainījusies un ietekmēta arī medicīnisko pakalpojumu sniegšana, ir pieejamas arī alternatīvas neklātienes ārstēšanas opcijas. Viena no tām ir Vigo – Latvijā radīts risinājums digitālās terapijas veidā, kas palīdz uzsākt rehabilitāciju vien dažu dienu laikā un veikt to mājas apstākļos. Vigo lietotne pieejama planšetdatorā un nodrošina pacientiem individualizētu rehabilitācijas programmu, kas sastāv no ikdienas fizioterapijas vingrinājumiem, sarunām psiholoģiskajam atbalstam, kā arī informatīvā atbalsta pacientiem un viņu tuviniekiem. Vigo var lietot arī papildus esošajai rehabilitācijai.

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.