Vai ir svarīgi lietot vitamīnus cukura diabēta pacientiem?
Sabalansēts, dabisks uzturs garantē mūsu organisma apgādi ar visiem svarīgākajiem vitamīniem. Tomēr uztura paradumu un dzīvesveida dēļ ne vienmēr iespējams tikai ar pārtiku uzņemt pietiekamu daudzumu vitamīnu un minerālvielu.
Īpaši diabēta pacientiem ir svarīgi ievērot šo svarīgo vielu līdzsvaru uzturā. Turklāt, pacientiem, kuri cieš no liekā svara, tiek ieteikta mazkaloriju diēta, līdz ar vēlamo pārtikas produktu sastāvā nav visu veselībai nepieciešamo vielu vai tās nav pietiekamā daudzumā.Vitamīniem ir būtiska nozīme normālā vielmaiņā un organisma veselības saglabāšanā:
A - Palīdz uzlabot redzi, nepieciešams matiem, nagiem, ādai.
B – Veicina cukura pārvēršanas enerģijā. Palīdz saglabāt veselus nervus, asinsvadus.
C – Nostiprina imūnsistēmu, spēcina kaulus, veicina dzīšanas procesu.
E – Sargā no „ brīvajiem radikāļiem”, - kas kaitīgi iedarbojas uz organismu.
Zn – Nepieciešams veselai imūnsistēmai. Piedalās fermentatīvās reakcijās.
Cr - Palīdz nodrošināt normālu makroelementu vielmaiņu un saglabāt normālu glikozes līmeni asinis.
Tā kā organismā vitamīni neveidojas, mums tie katru dienu jāuzņem ar uzturu. Diabēta slimniekiem vitamīni ir īpaši nepieciešami, jo tie piedalās daudzās svarīgās cukura vielmaiņas reakcijās, it īpaši cukuram pārveidojoties enerģijā. Cukura diabēta gadījumā liela nozīme ir fiziskajā aktivitātēm, veselīgam dzīvesveidam, pareizai diētai un arī vitamīnu lietošanai. Ar uzturu nespējam uzņemt visus nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus, tādēļ ir pieejami vitamīnu kompleksi, kas izstrādāti tieši diabēta slimniekiem.
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.