LV
RU

Vai zināji?

Vai zināji? • Trīs līdz četras stundas pirms asins ziedošanas procedūras ir ieteicams ieturēt vieglu ēdienreizi un uzņemt papildu šķidrumu.
• Vismaz divas līdz trīs stundas pirms asins ziedošanas procedūras nedrīkst smēķēt. Smēķētāja asinīs skābekļa līmenis samazinās par 15%, tas atsaucas uz organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.
• Pirms asins ziedošanas nav ieteicams uzturā lietot treknu ēdienu. Pēc treknas maltītes asins šķidrajā daļā – plazmā – palielinās tauku saturs, kas apgrūtina analīžu veikšanu, un asinis nav derīgas pārliešanai.

Asinsdonora vēlamais uzturs

Pirms katras asins vai asins komponentu ziedošanas reizes Valsts asinsdonoru centrs ikvienu aicina rūpīgi izvērtēt savas spējas palīdzēt kādam atveseļoties vai izglābt dzīvību. Tas ietver ne viens drošas donora ikdienas gaitas, bet arī pārdomātu ēšanas režīmu, lai donora ziedoto asiņu šķidrā daļa nesaturētu pārāk daudz tauku. 24 stundas pirms asins ziedošanas nedrīkst ēst ne tikai treknus, bet arī asus ēdienus. Tāpat aizliegts lietot alkoholiskos dzērienus. Uzturā ieteicams lietot saknes, augļus, biezpienu, medu, dažāda veida putras, graudu izstrādājumus, tajā skaitā maizi. Arī gaļa, siers un zivis atļauts iekļaut donora maltītē, ja vien produkti ir gana liesi.

Katru dienu ieteicams izdzert vismaz 1,5–2 litrus šķidruma. Sevišķi svarīgi padzerties pirms un pēc asins vai asins komponentu nodošanas. Pietiekams uzņemtā šķidruma daudzums nodrošina labāku pašsajūtu pēc procedūras. Donora ēdienkartē vēlams iekļaut produktus ar augstu dzelzs saturu, jo dzelzs ir hemoglobīna, kas asinīs pārnes skābekli, sastāvā.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.