LV
RU

Veselīgie našķi RIEKSTI

Veselīgie našķi RIEKSTI Riekstošana Latvijā kādreiz bija gandrīz tikpat populāra kā sēņošana! Tagad „riekstot” var iet uz veikalu visu gadu, un izvēlei tiek piedāvātas visdažādākās šķirnes.

Lazdu rieksti
– leģenda vēsta, ka tie bijuši vieni no pieciem svētajiem ēdieniem, ko Dievs atvēlējis cilvēkiem. Lazdu rieksti bagātīgi satur proantocianidīnu, kas ir ļoti spēcīgi polifenoli. Tajos ir arī daudz balastvielu un svarīgu minerālvielu (dzelzs, fosfors, kālijs).

Tikai lazdu rieksts ir īsts rieksts: botānikā par riekstu sauc sausu augli ar cietu čaulu, pie kuras nav pieaudzis kodols. Pārējie rieksti ir augļu kauliņi vai sēklu kodoli.


30 g lazdu riekstu satur:
176 kalorijas
9 g tauku
6 g proteīna
6 g ogļhidrātu
3,5 g šķiedrvielu
37% no E vitamīna diennakts devas
20% no magnija diennakts devas

Valrieksti jeb grieķu rieksti – kauleņi, kuru cietajā čaumalā paslēptais krokainais, cilvēka smadzenēm līdzīgais kodols sastāv no četrām daļām. Satur nepiesātinātās omega-3 un omega-6 taukskābes, aptuveni 75% eļļas, daudz šķiedrvielu, vitamīnu, minerālvielu un mikroelementu (dzelzi, fosforu, magniju, kāliju, kalciju, kobaltu, jodu, varu).

ASV zinātnieki eksperimentos, kuros piedalījās studenti, secinājuši, ka valrieksti labvēlīgi iedarbojas uz smadzenēm.

30 g valriekstu satur:
182 kalorijas
18 g tauku
4 g proteīna
4 g ogļhidrātu
2 g šķiedrvielu
1% no E vitamīna diennakts devas
11% no magnija diennakts devas


Makadamijas – apaļie, kastaņbrūnie rieksti ar gludo, bet ļoti cieto čaumalu aug ķekaros kā vīnogas. Vieni no dārgākajiem: tāpēc, ka sastopami tikai dažviet pasaulē (galvenokārt Austrālijā un Havaju salās), riekstus sāk ražot tikai pēc septiņiem gadiem, un tāpēc, ka to ieguve ir sarežģīta un laikietilpīga: čaula ir akmenscieta, atvērt nav viegli. Toties krēmīgais kodols ir ļoti gards, bagāts ar nepiesātinātajām taukskābēm (vairāk nekā 80%), olbaltumvielām, šķiedrvielām un minerālvielām (kalcijs, dzelzs, magnijs, cinks, selēns).

ASV Sirds veselības asociācija (American Heart Association) šos riekstus iesaka sirds veselības stiprināšanai.

30 g makadamiju satur:
200 kaloriju
21 g tauku
2 g proteīna
4 g ogļhidrātu
2,5 g šķiedrvielu
1% no E vitamīna diennakts devas
9% no magnija diennakts devas

Pistācijas – pieminētas jau Bībelē un Vecajā Derībā. Rieksti ir anakardiju dzimtas koka vai krūma plūmju šķirnes kauleņa kodoli; pati plūme nav ēdama, nogatavojoties tā sažūst, taču kauliņš paveras un sāk nobriest zaļgans kodols. Tajā ir ievērojams daudzums neaizstājamo aminoskābju, arī antioksidantu – luteīns un zeaksantīns.

30 g pistāciju satur:
156 kalorijas
12,5 g tauku
6 g proteīna
8 g ogļhidrātu
3 g šķiedrvielu
3% no E vitamīna diennakts devas
8% no magnija diennakts devas

Pekanrieksti – augļu kodoli nedaudz atgādina valriekstus: klāti ar tādām pašām smadzeņu krokām, tikai nedaudz mazāki un tumšāki. Augsta antioksidantu kapacitāte, satur arī polifenolus, kas darbojas kā antioksidanti.

30 g pekanriekstu satur:
193 kalorijas
20 g tauku
3 g proteīna
4 g ogļhidrātu
2,5 g šķiedrvielu
2% no E vitamīna diennakts devas
8% no magnija diennakts devas

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.