LV
RU

Vieglam solim

Vieglam solim Par iespējām vēnu varikozes ārstēšanā stāsta Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnikas flebologs ŽORŽS ŽABŪRS.

Kā varikoze izpaužas?


Ja vakaros kājas sapampst un no noguruma īd, bet ikru muskuļus ik pa laikam sarauj krampji, uzmanies, jo šādi simptomi var liecināt par paaugstinātu kāju venozo spiedienu un iespējamo varikozi. Cēlonis parasti ir vēnu vārstuļu darbībā, kas palīdz asinīm plūst augšup uz sirdi un netecēt atpakaļ uz leju. Ja kāds kājas vēnu vārstulis asinsvadu nenoslēdz pietiekami blīvi, tad daļa asiņu nevis virzās uz augšu, bet paliek attiecīgajā asinsvada daļā. Ar laiku bojātajā vietā zem ādas sāk izspiesties zilgans asinsvads, kas pamazām piebriest. Tādā gadījumā ar steigu jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības.

Ko darīt?

Ja vēnu diagnostikas (dupleksonogrāfi jas) laikā tiek konstatēta stumbra vēnu vārstuļu mazspēja, nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Ja cilvēkam ar vēnu varikozi nav sūdzību, tas vēl nenozīmē, ka slimība neturpina progresēt. Jo ilgāk gaidīs, jo plašākā zonā attīstīsies vēnu varikoze, progresēs izmaiņas audos un palielināsies operācijas apjoms.

Operāciju veidi

Viens no variantiem ir vispārējā narkozē slimo vēnu izņemt ķirurģiski – speciālists izveido iegriezumus un pa tiem izvelk traumēto asinsvadu. Atveseļošanās periods ir ilgstošs.

Jaunākās operāciju metodes tiek pielāgotas katra pacienta vēnu varikozes formai un viņa finansiālajām iespējām. Vēnu likvidēšana ar lāzeru, radiofrekvences vai tvaika mikroimpulsu metodi ir saudzīgāka – tiek izmantota augsta temperatūra, un ultrasonogrāfijas kontrolē caur vienu dūrienu, ievadot vēnā tievu katetru, tās no iekšpuses slēdz.

Gan pēc klasiskās operācijas, gan pēc operācijām ar termisku iedarbību pacientam jānēsā kompresijas zeķes un vienu mēnesi nedrīkst sauļoties.

Biolīme

Jaunā cianoakriliāta jeb biolīmes metode ir ļoti efektīva: slimajā vēnā pa tievu katetru ik pēc noteikta attāluma tiek ievadīta līme. Tā nodrošina augstu drošību un komforta līmeni operācijas laikā un pēcoperācijas periodā, nav vajadzīgi atsāpinoši līdzekļi, pēc operācijas nav zilumu, nav iespējams traumēt ādas jušanas nervus, nav jāvalkā kompresijas zeķes. Apmēram pēc pusgada biolīme uzsūcas, to pilnībā nomaina organisma audi, un ķermenī nesaglabājas nekādas svešas vielas.

Jāatzīmē, ka ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA), izskatot ražotāja sponsorēto VenaSeal sistēmas triju klīnisko pētījumu datus, biolīmes metodi vēnu slēgšanā ir atzinusi par drošu un efektīvu. Tā kā ASV patērētāju aizsardzības sistēma ir viena no stingrākajām pasaulē, šim starptautiskajam apstiprinājumam ticamības pakāpe ir ļoti augsta.

Sagatavojusi Veselības centra 4 sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Apine

Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnika - 

https://venas.lv/
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.