LV
RU

Vienmēr mirdzošs smaids

Vienmēr mirdzošs smaids Marts – Vispasaules skaista smaida mēnesis! Arī visādi citādi saulainam cilvēkam omu vēl vairāk uzlabo tas, ja viņa smaids nebūs nodevējs, tāpēc regulāri jārūpējas par mutes dobuma veselību un zobu higiēnu.

ZOBU PASTAS.
Tās iedalāmas četrās grupās: higiēniskās jeb profi laktiskās, ārstnieciski profi laktiskās, ārstnieciskās, balinošās un citas speciālās pastas, kuras ieteicams lietot pēc higiēnista ieteikuma. Zobu jutīgumu mazinošās pastas aizpilda atsegtos kanāliņus, tā mazinot nervu jutīgumu. Homeopātiskās un ājurvēdiskās zobu pastas paredzētas gan profi laksei, gan ārstēšanai, tās nesatur stipras abrazīvas un sintētiskas izcelsmes ķīmiskas vielas.

! Zobu pastas ieteicams ik pa laikam mainīt, teiksim, no rīta tīra ar vienu, bet vakarā – ar citu. Uz birstītes uzklāj nedaudz pastas – pietiek ar nelielu bumbiņu.

ZOBU SUKAS. Katram vecumam un nepieciešamībai jālieto atbilstoša zobu suka.
Ar V veida suku var labi iztīrīt zobu starpas. Suka ar noapaļotu galviņu un trīs dažāda garuma sariņiem palīdz notīrīt aplikumu arī vietās, kur iesniedzas tikai garākie sariņi.
Lielākajai daļai cilvēku piemērotas sukas ar noapaļotiem mīkstiem sariņiem (soſt ).
Vienkūlīša un starpzobu sukas der platu spraugu tīrīšanai, kā arī brekešu un protēžu (tiltu) kopšanai, bet suka ar elastīgu knābīti domāta smaganu masāžai.
Mehāniskā zobu suka, kas aprīkota ar jaunām tehno loģijām, palīdz iztīrīt zobus daudz labāk nekā ar roku. Elektriskā zobu suka ir ar apaļu galviņu, kas kustas riņķveidīgi, un ir aprīkota ar taimeri – tā apstājas pati, kad zobi iztīrīti.
Soniskā zobu suka ir aprīkota ar spiediena sensoru, dažādiem režīmiem un taimeri, kas nosaka tīrīšanas ilgumu un signalizē, kad jāmaina tīrāmā vieta.

! Zobu suku pirms un pēc lietošanas rūpīgi jānoskalo ar karstu ūdeni un jānovieto speciālā turētājā vai glāzē vertikāli, lai nožūst sari. Suka jāmaina ik pēc diviem trijiem mēnešiem.

ZOBU DIEGI. Ar tiem var iztīrīt starp zobiem sakrājušos mīksto aplikumu. Diegot vajadzētu katru vakaru pēc zobu tīrīšanas.
Diegi ir dažādi. Iesācējiem ieteicams izvēlēties fl oss vai expanding (saskaroties ar siekalām, tie piebriest un labāk izceļ sakrājušos aplikumus no spraugām). Ja ir breketes, implanti vai kroņi, derēs super fl oss. Ciešām zobu starpām piemēroti tefl ona diegi, kas sastāv no vienas šķiedras. Smaganu iekaisumu profi laksei paredzēti diegi ar hlorheksidīnu, bet zobu stiprinā ša nai – ar fl uorīdiem. Baltinošie diegi satur abrazīvas vielas.

MUTES SKALOJAMIE LĪDZEKĻI. Tos lieto pēc tam, kad zobi iztīrīti ar pastu. Šiem līdzekļiem ir antibakteriāla iedarbība, tie satur dažādas aktīvas vielas, kas palīdz aizsargāt zobus no bojāšanās, spēcina emalju, kā arī atsvaidzina elpu. Jutīgu zobu kopšanai paredzēti speciāli skalojamie līdzekļi.

Kā pareizi tīrīt zobus?
• Vienlaikus tīra vienu vai divus zobus, suku turot 45 grādu leņķī pret zobiem un smaganām.
• Tīrīšanu sāk no smaganas uz zobu ar īsām, vibrējošām kustībām, tad ar apļveida kustībām. • Vispirms zobus tīra no ārpuses, pēc tam – no iekšpuses, visbeidzot notīra zobu virsmu. Jānobirstē arī mēle!
• Optimālais tīrīšanas laiks – divas līdz trīs minūtes.
• Zobi jātīra pēc brokastīm un pirms gulēšanas, vēl labāk – pēc katras ēdienreizes. 
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.