LV
RU

Vigo – digitāls insulta rehabilitācijas asistents

Vigo – digitāls insulta rehabilitācijas asistents Pēc insulta svarīgi nekavējoties uzsākt intensīvu ikdienas rehabilitāciju. Ideālā gadījumā cilvēks atveseļojas pilnībā.

Insults ir bieži sastopama un plaši izplatīta pēkšņa smadzeņu saslimšana. Pamatā izšķir divus insulta veidus:

• asinsvada nosprostošanās (zināms arī kā išēmisks insults jeb cerebrāls infarkts);

• asinsizplūdums smadzenēs, kas rodas, plīstot smadzeņu asinsvadam (zināms arī kā hemorāģisks insults jeb intracerebrāla hematoma).

Abos gadījumos smadzenēs rodas bojājums, kas parasti rada paliekošas sekas, piemēram, vājums vienā ķermeņa pusē, nespēja parunāt vai saprast runāto, jušanas, līdzsvara vai gaitas traucējumi. Nereti ir arī emocionāla rakstura izpausmes, visbiežāk – trauksme, motivācijas trūkums, depresija. Šie traucējumi rada papildu grūtības rehabilitācijai.

Lai pēc iespējas labāk atveseļotos, svarīgi uzreiz uzsākt intensīvu ikdienas rehabilitācijas programmu. Tā var ilgt pat 1–1,5 gadu. Pasākumu kopuma mērķis ir atgriezt pacientu tādā stāvoklī, kas ir pēc iespējas tuvāks tam, kāds bijis pirms insulta. Ideālā gadījumā cilvēks atveseļojas pilnībā.

Diemžēl lielākajā daļā gadījumu rehabilitācija nav pieejama pietiekamā apjomā, uz vietu specializētā centrā parasti jāgaida ilgi un programma tur ilgst tikai 2–3 nedēļas. Arī mājas vai ambulatorā rehabilitācija ir nepietiekama – speciālista apmeklējumi divas reizes nedēļā ir par maz. Turklāt patlaban inficēšanās risks ar Covid-19 saslimšanu ir samazinājis pakalpojumu pieejamību riska grupā esošajiem pacientiem.

Protams, ar rehabilitācijas organizāciju un resursiem nevar sasniegt to, ka rehabilitācija ir pieejama visiem katru dienu viņu mājās, tāpēc nepieciešams pilnīgi jauna veida risinājums. Tādas bija insulta digitālās rehabilitācijas asistenta Vigo radītāju domas, uzsākot darbu pie tā izveides. Vigo ir insulta pacienta personiskais rehabilitācijas asistents, kas nodrošina personalizētu rehabilitācijas programmu. Tas piemērots pacientiem, kuriem pēc insulta ir saglabājusies spriestspēja un kuri fiziski ir spējīgi iesaistīties aktīvā rehabilitācijas procesā.

Vigo priekšrocības:

• rehabilitācija pieejama ļoti ātri (dažu dienu laikā);
• rehabilitācija mājas apstākļos, lai kur tās atrastos;
• pacienta stāvoklim atbilstoša individuāla rehabilitācijas programma;
• rehabilitācija katru dienu;
• vispusīgs pacienta un ģimenes atbalsts;
• nepakļauj pacientu inficēšanās riskam.

Lietotne darbojas uz planšetdatora un visērtāk izmantojama kopā ar ergonomisku statīvu. Vigo ar pacientu sazinās ar čata palīdzību un katru dienu vada viņu cauri dienas plānam. Tas sastāv no fizioterapijas vingrinājumiem, kas palīdz pārvarēt fizisko nespēju, kā arī no kognitīvi biheiviorālās terapijas sarunām, kas palīdz pārvarēt emocionālas problēmas un veiksmīgāk atveseļoties. Lai sazinātos ar Vigo, tikai jāizvēlas atbilstošā atbilde no vairākiem atbilžu variantiem. Nav arī pamata uztraukumam, ka iepriekš pacients nav bijis uz “tu” ar datoriem, – Vigo lietošana nesagādā grūtības nevienam.

Lietotne nodrošina pacienta un ģimenes izglītošanu insulta un veselības jautājumos un informatīvo atbalstu dažādos sadzīviskos un organizatoriskos jautājumos, piemēram, kā pielāgot mājokli.

Lai saņemtu Vigo:
1) aizpildiet pieteikuma anketu interneta mājaslapā www.vigo.health;
2) Vigo darbinieki ar jums sazināsies, lai par pacienta veselību iegūtu papildu informāciju, kas tiks izmantota individuālas rehabilitācijas programmas izveidei;
3) uz mājām ierīci jums nogādās kurjers, un jūs uzreiz varēsiet uzsākt atveseļošanās procesu.

Vigo radīts, sadarbojoties ar Latvijas labākajiem insulta rehabilitācijas speciālistiem no rehabilitācijas centra Vaivari, psihoterapeitiem un psihologiem, kas sniedz papildu drošību attiecībā uz tā saturu un nodrošināto atveseļošanās programmu. Marķējums CE nozīmē, ka Vigo ir Eiropas Savienībā sertificēta medicīnas ierīce.

Plašāka informācija - https://vigo.health/lv/
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.