LV
RU

Vīrieši – krācēji: vai tas ir tik nevainīgi?

Vīrieši – krācēji: vai tas ir tik nevainīgi? SIA Miega slimību centrs ir pirmā specializētā privātklīnika Latvijā, kas nodarbojas ar miega apnojas un krākšanas diagnostiku un ārstēšanu kopš 2006. gada, kad Amerikā praktizējošais ārsts Dainis Irbe un Latvijas uzņēmējs Artis Svaža apvienoja savus spēkus un nodibināja uzņēmumu Miega slimību centrs. Ir pagājuši 12 gadi.

Tagad tā ir vienīgā specializētā privātklīnika Latvijā, kas nodarbojas ar miega apnojas un krākšanas diagnostiku un ārstēšanu. Uzņēmums aktīvi attīstās, nepārtraukti ieguldot līdzekļus kompetencēs, tehnoloģijās un darbinieku apmācībā. Sadarbībā ar nozares vadošajiem iekārtu un tehnoloģiju piegādātājiem no visas pasaules klīnikā tiek izmantotas visjaunākās tehnoloģijas miega apnojas diagnostikā un ārstēšanā.

Mūsu priekšrocība ir liela praktiskā pieredze, nopietna zinātniskā bāze, vismodernākās diagnostikas un ārstēšanas iekārtas, kā arī individuāla pieeja katram pacientam. Klīnikas speciālistiem un darbiniekiem rūp katra pacienta komforts. Mēs cenšamies radīt visus nosacījumus, lai ārstēšana būtu ne tikai efektīva, bet arī maksimāli komfortabla pacientam un viņa tuviniekiem.

KRĀKŠANA. Lai arī tautā tā biežāk asociējas ar dziļu un labu miegu, tas varētu atbilst patiesībai tikai tajā gadījumā, ja krākšana ir vienmērīga un klusa, ko varētu salīdzināt ar murrāšanu. Tomēr nereti ir situācijas, kad šāds priekšstats ir maldinošs un miegā cilvēks ir spiests izciest lielas mocības. Kā rodas krākšana? Miega laikā ķermenis atslābst. Arī rīkles un mēles muskuļi, kas nomodā notur cilvēka augšējos elpceļus atvērtus, atslābst. Rezultātā augšējie elpceļi kļūst šaurāki, tie var arī īslaicīgi saplakt. Gaisam plūstot, atslābušie audi vibrē, un mēs to saklausām kā krākšanu. Jo izteiktāka ir elpceļu atslābšana, jo stiprāka krākšana. Neliela iekrākšanās parasti veselības traucējumus neizsauc, tā var būt traucējoša tikai citiem.

Turpretī skaļa krākšana ar pārtraukumiem traucē gan blakus gulētāju, gan arī rada nopietnas veselības problēmas pašam krācējam. Gulēt vienā istabā ar cilvēku, kurš ar savu skaļo krākšanu var pamodināt vairākas reizes naktī un tā katru nakti, ir īsts pārbaudījums attiecībām. Sieva no neizgulēšanās un nervu spriedzes var kļūt ilgstoši nogurusi un viegli aizkaitināma. Krācējs guļamistabā bieži tiek atstāts viens pats, jo sieva meklē naktsmieru blakusistabā aiz aizvērtām durvīm.

Vai elpošanas traucējumi miegā vīriešiem un sievietēm ir atšķirīgi? Gan novērojumi, gan pētījumi rāda, ka VĪRIEŠI KRĀC divas reizes BIEŽĀK nekā sievietes. Krākšanas dzimumu atšķirības tiek skaidrotas ar īpatnībām gan augšējo elpošanas ceļu anatomijā un fizioloģijā, gan tauku nogulsnēšanās veidā. Jau izsenis ir novērots fakts, ka ar gadiem abiem dzimumiem krākšanas biežums un intensitāte tikai pieaug. Labā ziņa – krākšanu var ārstēt. Tomēr ir svarīgi noskaidrot, vai tā ir tikai krākšana!

MIEGA APNOJA. Skaļa krākšana ar ilgākiem pārtraukumiem signalizē par nopietniem miega traucējumiem – elpošanas apstāšanos miegā ilgāk nekā uz 10 sekundēm jeb miega apnoju. Tā, tāpat kā krākšana, VĪRIEŠIEM SASTO PAMA BIEŽĀK . Tā vidēja un vecāka gadagājuma cilvēkiem, pēc Šveicē veiktā pētījuma HypnoLaus datiem, kas 2015. gadā tika publicēti prestižajā medicīnas profesionāļu žurnālā The Lancet, vidēji smagas un smagas pakāpes miega apnojas sindroms bija sastopams 50% vīriešu un 23% sieviešu. Cilvēkiem ar savlaicīgi neatklātu un neārstētu miega apnoju laika gaitā pievienojas tādas nopietnas hroniskas slimības kā 2. tipa cukura diabēts, progresējoša aptaukošanās, paaugstināts arteriālais asinsspiediens, sirds ritma traucējumi, smadzeņu asinsrites traucējumi, depresija un vēl daudzas citas.

Vai zināt, ka regulāra urinācija naktīs nav vienīgi palielināta priekšdziedzera simptoms vecākiem vīriešiem, kā to varētu iedomāties pēc reklāmām televīzijā? Tās iemesls var būt gan sirds un nieru mazspēja, gan miega apnoja.

Vīrieši biežāk slimo arī ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS) jeb tautā saukto smacējošo bronhītu, kura biežākais iemesls ir smēķēšana vai ilgstoša citu kaitīgu vielu (putekļu, dūmu) ieelpošana. Pēdējos gados medicīnas presē bieži ir aprakstīts HOPS un elpošanas traucējumu miegā, tai skaitā obstruktīvas miega apnojas (OMA), pārklāšanās sindroms. Kādēļ tas ir svarīgi? Slimniekiem ar HOPS un OMA pārklāšanās sindromu ir daudz izteiktāks skābekļa trūkums asinīs nakts laikā, vairāk ar to saistīto blakusslimību un augstāka mirstība nekā katrai slimībai atsevišķi. Tādēļ pacientiem ar jau diagnosticētu vienu no slimībām noteikti jāveic testi otras slimības riska izvērtēšanai un diagnostikai.

Kā atklāt šo potenciāli bīstamo slimību? Svarīgi ir gan simptomi, gan blakusslimības, gan blakus gulētāja novērojumi. Un te starp abiem dzimumiem ir būtiskas atšķirības – vīriešiem biežāk vērojama krākšana un miegainība, bet sievietes biežāk cieš no bezmiega, nemierī gām kājām, murgiem, depresijas un sirdsklauvēm. Kā zināt, kāda jums ir iespēja saslimt ar miega apnoju? Lūdzu, atbildiet uz testa jautājumiem, lai izvērtētu savu miega apnojas risku.

Kā zināt, kāda jums ir iespēja saslimt ar miega apnoju?
Lūdzu, atbildiet uz šiem testa jautājumiem, lai izvērtētu savu miega apnojas risku!

Tests obstruktīvas miega apnojas riska noteikšanai

Krākšana? Vai jūs krācat skaļi (tik skaļi, lai to varētu dzirdēt caur aizvērtām durvīm, vai arī blakus gulētājs jūs tā dēļ
modina)? JĀ NĒ

Nogurums? Vai nomodā jūs bieži jūtaties noguris vai esat miegains? JĀ NĒ

Novērojumi? Vai kāds jums ir novērojis elpošanas apstāšanos vai gaisa kampšanu miegā? JĀ NĒ

Asinsspiediens? Vai jums ir paaugstināts asinsspiediens, vai lietojat zāles tā ārstēšanai? JĀ NĒ

Ķermeņa masas indekss – ĶMI? Vai jūsu ĶMI pārsniedz 35 kg/m²? (Aprēķina: svars (kg) : augums (m)²) JĀ NĒ

Vecums? Vai esat vecāks par 50 gadiem? JĀ NĒ

Kakla apkārtmērs? Vai jūsu kakla apkārtmērs pārsniedz 41 cm, ja esat sieviete, un 43 cm, ja esat vīrietis?
JĀ NĒ

Dzimums? Vai jūs esat vīrietis? JĀ NĒ

Miega apnojas risks ir:

Ja atbildēts ar “Jā” uz:

zems

0-2 jautājumiem

paaugstināts

3-4 jautājumiem

augsts

5-8 jautājumiem vai

≥ 2 STOP jautājumiem + vīriešu dzimums vai

≥ 2 STOP jautājumiem + ĶMI >35 kg/m2 vai

≥2 STOP jautājumiem + kakla apkārtmērs >41/43cm




Ja, izvērtējot miega apnojas risku, jums tas ir vidējs vai augsts, piesakieties uz konsultāciju pie ārsta, lai veiktu miega diagnostiku – poligrāfiju. Jo savlaicīgāk slimība tiks atklāta, jo efektīvāka būs ārstēšana, nepieļaujot citu smagu slimību attīstību. Miega apnojas diagnostika un ārstēšana tiek veikta Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Bauskā, Smiltenē un Daugavpilī.

VALSTS ATBALSTS. Pacienti, kuriem konstatēta vidēji smaga vai smaga miega apnojas forma, var iegādāties iekārtas miega apnojas novēršanai ar 80% valsts līdzfinansējumu.

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.