LV
RU

Vitamīni un minerālvielas

Vitamīni un minerālvielas Kas ir citrāti?
Citronskābe ir bezkrāsaina kristāliska viela ar skābu garšu, labi šķīst ūdenī. Citronskābes sāļus sauc par citrātiem. Citrātu jons ir ļoti svarīgs trikarbonskābju cikla starpprodukts; pateicoties šim procesam, organisma šūnas elpo, iegūst enerģiju no glikozes.


Kalcijs, magnijs un kālijs viegli absorbējamā citrātu formā (sārmainā veidā) nodrošina augstu biopieejamību, pareizu skābju un bāzes līdzsvaru, nekairina kuņģa un zarnu traktu, neļauj veidoties nierakmeņu nogulsnēm. Organiskā formā vēl ir dzelzs (II) citrāts, dzelzs amonija citrāts, vara citrāts, cinka citrāts, mangāna citrāts un nātrija citrāts.


Kalcija citrāti

Kalcijs cilvēka organismā ir gan mikro-, gan makroelements. Ar uzturu to uzņemam 40–60%, pārējais vajadzīgs papildus, jo kalcijs ir svarīgs, piemēram, asinsreces procesā, šūnu uzbūvei. Tas ir nepieciešams jebkurā vecumā, īpaši bērniem veselīgu kaulu un zobu attīstībai, sievietēm grūtniecības laikā, barojot bērnu ar krūti un pēc menopauzes, kā arī cilvēkiem pēc 65 gadiem. Kalcija citrāti kuņģa un zarnu traktā uzsūcas labāk nekā kalcija karbonāts (lai gan tas var būt individuāli) – kalcija citrātu sāļu uzsūkšanās efektivitāte ir par 10–15% augstāka, to neietekmē kuņģa PH līmenis, nav nepieciešams izdalīt papildus kuņģa sulu, jo tie uzsūcas caur zarnu trakta sieniņām, neradot nevēlamus blakusproduktus (piemēram, ogļskābo gāzi). Līdz ar to kalcija citrātiem ir stabila bioloģiskā pieejamība, tos var lietot ilgstoši. Parasti kalcija citrātu sāļus kombinē kopā ar kalcija karbonātsāļiem, kas no uzsūkšanās viedokļa ir nākamie labākie. Vissliktāk uzsūcās kalcija glikonāts.

! Par uztura bagātinātāju un vitamīnu lietošanas nepieciešamību vienmēr jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.


Visiem kalcija preparātiem (pamatvielas – kalcija karbonāts un kalcija citrāts) ir pievienots D vitamīns. Biokalcija preparāti ir bez ķīmiskām piedevām, nesatur saldinātājus, aromatizētājus, krāsvielas, emulgatorus un stabilizētājus.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.